Tři tipy z mého letošního sabbatical čtení
Březen 6, 2025
Každý rok na cca měsíc vyrážím většinou sama se svým 35 litrovým batůžkem na měsíc na cestu někam, kde je na přelomu ledna a února teplo a idelaně tam mají hory i moře. Vždy do batůžku barvu alespoň 5 až 6 knih. Letos jsem sice vyrazila později, ale spodní patro batůžku bylo i tak narvané knihami. Tohle jsou moje 3 oblíbené z letošního objevování Kambodži. Takže #PrecteteSi #Doporucuju pro vaše #SoftSkills.
59 seconds od Richarda Wisemana
Richard byl můj objev na Craftu 2024. Jo i na software developerské konferenci. Může mít večerní key note boží britský psycholog, autor nespočtu bestsellerů. A byl boží. Na živo je snad ještě lepší než jeho knížky.
Proč jsem z téhle tak nadšená? Nabízí krátké kapitoly. Vždy když vás něco naučí, rovnou přidá i praktické cvičení. Každá kapitola jiné téma. Na své si přijdou ti, kdo sw chtějí dozvědět něco o motivaci, přesvědčování nebo kreativitě. Ale i pokud se chcete zlepšit jako rodiče, nebo partneři, najděte si kapitolu, co bude sedět na vaše otázky.

Dozvíte se třeba:
💥 Proč na první rande vyrazit do kina na thriller nebo na pořádný strašidelný kolotoč :)
💥 Že a proč na pracovní stůl patří kytka.
💥 Že plná pozornost na jidlo ovlivní, kolik toho sníte. (Takže žádné rozhovory, telka, ani knížka! Však maminky vám to taky říkali ne?!: "Dobré chutnání a žádné... ").
💥 Nebo že nejlepší rozhodnutí uděláte, když před ním na chvíli zaměstnáte mozek něčím jiným, pro vás fakt těžkým. Pro mě by to bylo odečítat 13ky sestupně od 27 465...Myslím, že po dvou minutách bych měla zavařený mozek! Někdo jiný by si mohl dát sudoku, nebo křížovku.. Pak prý rozhodnutí i nápady, jak řešit složité věci přichází samy!
Podzrženo sečteno: Za mě knižka, co by vám v knihovně neměla chybět! 💙
How emotions are made
od Lisy Fieldman Barrett

Občas mám problém vysvětlit podstatu konstruktivismu těm, co milují logiku, data a vědu. Oni jsou Berger a Luckmann trochu čitelnější než Luhmann a jeho teorie systému, ale i tak to není snadné čtení. No a při čtení téhle knihy jsem se prvních 50 stránek úplně tetelila blahem. Konstruktivismus vysvetlený krásně po lopatě. Podložen vědeckým zkoumáním a rovnou reagující na nejtypičtější námitky. Prostě radost číst. Takže pokud vás jen trochu zajímá, jak konstruktivismus souvisí s emocemi a proč by vás to mělo zajímat, je tohle knížka právě pro vás!
Ale musím vás varovat! Pokud věříte, že emoce jsou reakcí na vnější svět, s tímhle přesvědčením tahle knížka hodně zatřepe. Takže pokud budujete startup na rozpoznávání lidských emocí v obličeji, asi vás donutí kapku změnit směr vaší práce...
Tahle knížka vám krásně ukáže, jak svoje emoce vlastně každý z nás aktivně konstruuje. Vzhledem k situaci, kontextu a aktuálnímu cíli. Ukáže vám taky, proč vám tohle všechno přijde tak kontraintuitivní. Jakto, že nám připadne, že jsou emoce "pouhou" jasnou nebo nevyhnutnou reakcí na okolní svět...
Pro mě to byla radost číst. Ale čepice by si měli držet Ti, kdo žijí ve světě objektivní (tedy jediné, té pravé či opravdové) sociální pravdy...
Mimochodem posledních pár kapitol knihy je ryze praktických. Aplikace těchto vědeckých bádání do běžného života, aby vám bylo líp, byli jste kreativnější, zdravější, nebo líp rozuměli sami sobě a svému tělu.
Rozhodně to není oddechové čtení, ale na 10 ⭐ z 10, to vydá!
Úvod do neštěstí od Paula Watzlawicka
Útlá knížečka, co jsem se od ní ty dvě hodinky, na které tak tak vydala, nemohla odtrhnout. Je to balzám na duši. Smála jsme se nahlas snad skoro celé dvě hodiny. A popravdě nejen proto, že to je čtení plné aforismů a humoru... Trochu jsem se v některých situacích poznávala, nebo viděla své známé... Ale i tak to byla legrace číst. Trochu rýpavé, ale člověk se zamyslí, jaké vzorce chování a komunikace v životě vyznává a praktikuje. A taky jestli jsou pro něj vždy užitečné, nebo se v nich ocitáme, když máme zaplého autopilota. Ale ta dobrá zpráva je, že se s tím dá něco dělat :)

imochodem, tenhle skvost jsem si sehnala na druhý pokus a z druhé ruky díky Janě Víchové. Upozornila mě na tohle čtení před natáčením jednoho z našich posledních společných #PeopleOps podcastů. Jemně mě upozornila, že jde o doporučenou literaturu k jednomu z prvních ročníků systemického výcviku od Extimy.. A já bych přísahala, že jsem o ní nikdy dřív neslyšela.. Asi jsem nakonec nebyla takový šprťak, jak jsem si myslela 😉
Nu což. Objevila jsem si ji až teď a taky mi na cestě tuuze bodla. A vám by mohla taky!

Tak přeju hezké čtení a dejte mi vědět, když budete mít nějakou přečtenou, můžeme si o ní dát nějaké společné kafe. Protože nakonec #vsechnojetoolidech, že?!
💙📖 #NemateZac