#PeopleOps #Letter #2: Najděte si své štěstí i v práci

Jaké pocity ve vás vyvolává slovo štěstí? Rozlije se vám hřejivý pocit po těle? Spadnou vám koutky, protože zase někdo mluví o něčem, co jste ještě nenašli? Otočíte oči v sloup, protože do vás zase někdo chce tlačit nějaký ezo bullshit? Já potkávám všechny varianty (nejen) těchto reakcí v různých odstínech a barvách. Přitom štěstí, jeho míra i cesty, jak ho navýšit, se již desítky let vědecky zkoumají. (Koukněte na práci Sonjy Lubomirsky, která se tématu věnuje už 35 let). Je prokázáno, že šťastní lidé jsou zdravější, v práci produktivnější, zapojenější do dění kolem sebe. Šťastní lidé jsou odolnější, kreativnější a dlouhodobě úspěšnější. Ale ani oni se problémům nevyhnou, jen se s nimi umí snáz vyrovnat. Tak proč nás to spojení štěstí v práce vyvolává tak silné emoce?

🎙️Ani hosté #PeopleOps podcastu se úplně neshodli. Pro Šrakiyho a Janču je štěstí v práci jasný cíl, o který by měly firmy usilovat. Starat se o to, aby práce pro jejich lidi měla smysl, přenášela výsledky, podporovala dobré vzájemné vztahy a podporovala zdraví. Přeci jen k tomuhle tématu Šrakiy letos s týmem uspořádal už podesáté konferenci Happiness@Work. Na konferenci sdílený příběh šéfa WD40 a lekce z úspěchu téhle firmy ohledně péče o lidi zaujal i Hospodářky.
Janča  Víchová zase trvala na tom, že jako manažer si na sebe nemůžete brát odpovědnost za štěstí svých podřízených. Maximálně se jim můžete strat o pracovní podmínky a prostředí, kde jim bude dobře. Však si to poslechněte sami :) 🎧

Co když slovo štěstí vyměníte za smysl?

Pokud máte problém se spojením pojmů štěstí a práce, rozhodně v tom nejste sami! Třeba tenhle článek poukazuje na to, že nic se nesmí přehánět. A že i ono štěstí v práci může jít za hranu užitečného. 👀 Přemíra nejen špatných, ale i super dobrých emocí vás podle něj může v práci přivést do nejednoho maléru. Hezkou obezličku nabízí přerámování konceptu štěstí v práci na zažívání pocitů, že děláte práci, která dává smysl. To je technika, kterou doporučuje Susan Peppercorn ve svém článku v Harvard Business Review. Smysl na rozdíl od štěstí podle autorky není jen prchavá emoce, která odezní. Smysl, hluboké proč, se dá spojit s vlastní identitou a pomůže vám tak v dlouhodobém horizontu překonávat i složitá období.

Když lidé svoji práci považují za smysluplnou přináší podobné dopady, jako když výzkumy popisují štěstí v práci. Smysluplná práce je spojována s větší životní spokojeností, lepším fyzickým zdravím, či dlouhověkostí. Zvyšuje angažovanost a produktivitu. Mít své pracovní “proč” zkrátka podporuje loajalitu a stálost, dokonce pomáhá zvyšovat odolnost. Smysl působí jako motivační nárazník proti stresu a vyhoření. A nezapomeňte, že zejména pro mladší generace je inspirativní poslání a pozitivní dopad klíčovým faktorem při výběru zaměstnavatele. Potřeba po smyslu a její naplnění umožňuje lidem cítit se motivovaní, odolní a naplnění. 

Ptáte, kde ten smysl v práci hledat?

Odpověď je snadná: V sobě! Ve svém vlastním myšlení. Nidke z venku vás netrkne, nikdo jiný jej za vás nenajde. Je to zkrátka na vás. A nebojte se, nenechám vás v tom teď tápat samotné. 👀 Tohle je boží článek, který vás přímo vyzývá, abyste smysl/štěstí v práci nehledali, ale postavili si ho! Kouzlo totiž spočívá v tom, že smysl není jen jeden a na věky věků daný, ale může se v čase měnit.

Přijde vám to všechno moc hezký, ale chcete specifické rady pro lidi v techu?

A ta nejdůležitější otázka na závěr: Mám se jako manažer starat o štěstí jiných?

Tady mám naprostou shodu s Janou Víchovou (že by ta systemika ;)). Začněte u sebe. O svoje štěstí se starejte. Do svého vlastního života si štěstí přinášejte. V něm se pro něj rozhodněte. A pokud vám to zní moc ezo, zaměňte si slovo štěstí za smysl, nebo své velké proč, které vás žene dopředu. To je totiž to jediné, kam můžete dosáhnout. Na co máte ten jediný a opravdový vliv. 

A až se postaráte o sebe, je čas myslet na to, jak vy můžete nachystat prostředí, kde vaši kolegové budou moci růst, kde je bude jejich šéf i kolegové brát s respektem, ale bude jim pomáhat se posouvat dopředu. Kde budou vidět výsledky práce, kterou vaši kolegové odvádí, kde bude vidět, jak takhle práce má dopad a užitek pro jiné lidi. Zkrátka prostředí, kde budou mít prostor kvést. 100% tak vytvoříte pracovní prostředí, kam budou pravděpodobněji chodit s úsměvem a rádi. Kde snáz zvládnou těžké a náročné chvíle. Kde se budou moci cítit být sami sebou. A kde se možná budou cítit i šťastní. Ale tohle už musíte nechat na nich. Můžete jim prostředí vyrábět, ukazovat jeho výhody, ale jak s tím naloží, musíte nechat na nich.

Součástí práce manažera, či kohokoliv, kdo si vzal na starost jiné lidi, je vědět, kde končí hranice toho, co ještě můžeme kontrolovat. Kde místo snahy kontrolovat otevírat oči, aby naši kolegové viděli ony možnosti, které mají kolem sebe. A kdy už můžeme jen pozorovat, fandit a žasnout nad tím, kam a jak naši kolegové rostou.

Držím vám v tom palce! Fandím! A vím, že víte, že #vsechnojetoolidech.


Text říjnového #PeopleOps #Letter je výrazně zkrácen. V plné verzi jej najdete na Forendors.